Miért veszélyes az alacsony vércukorszint?

alacsony-vercukorszint_pic3

A hipoglikémia, azaz az alacsony vércukorszint meghatározása

Amennyiben a vércukorszint 3,9 mmol/l alatti értéket mutat, alacsony vércukorszintről, idegen szóval hipoglikémiáról beszélünk. Ez nem egy önálló betegség, csupán egy állapotot tükröz, aminek számos oka lehet. Hogy a vérben található cukrot miért veszik fel a szövetek gyorsabb ütemben, minthogy a keringésbe kerülne, annak számos magyarázata lehet. Az állapot mindenesetre ugyanúgy kerülendő, mint a túl magas vércukor, és hosszútávon kellemetlen szövődmények alakulhatnak ki. 

Mi állhat az alacsony vércukorszint hátterében?

Alapvetően alacsony vércukorszint felléphet cukorbetegeknél is. Ellentmondásosan hangzik, hiszen a cukorbetegség pont, hogy a túl magas vércukorszint problémái miatt veszélyes, de a helytelen inzulinadagolás, vagy a kihagyott étkezés, a túlzott mozgás mind leviszik a vércukor szintet a szervezetben. Mivel a cukorbetegek sokan vezetnek cukorbeteg naplót, köztük sokszor nem marad észrevétlen egy alacsony vércukorszint sem. Ez alapján jól kikövetkeztethetik, hogyan kell az étkezéshez igazítani a mozgást, vagy akár a szakorvossal is megbeszélhetik a gyógyszerezés módosítását.

alacsony-vercukorszint_pic1

Alacsony vércukorszintet okozhat tehát ha a szokásosnál több inzulin van a szervezetben, vagy kihagytunk egy étkezést, esetleg a szokásosnál nagyobb fizikai aktivitást végeztünk. Ezek együttese pedig kiemelten növeli a kockázatot. Hozzájárulhat az alacsony vércukorszint fellépéséhez azonban az alkoholfogyasztás is, különféle hasmenéssel járó betegségek, ha cukorbetegek nem hangolják össze étkezésüket a kezelésükkel megfelelően, de némelyek diabéteszeseknél akár egy jó forró fürdő vagy egy szauna, esetleg kánikula vagy szélsőségesen hideg időjárás is alacsony vércukorszintet okozhatnak.

Mik az alacsony vércukorszint tünetei?

Ezek a tünetek villámgyorsan jelentkeznek, így nagyon fontos, hogy azonnal reagáljunk rájuk. Az alacsony vércukorszint a legtöbb embernél kimondottan kellemetlen és ijesztő hatással jár: remegést, izzadást tapasztalnak, fáradtnak, éhesnek érzik magukat, a szívük szaporán ver, zsibbadást éreznek, szájuk vagy ajkuk bizsereg, látásuk elhomályosul, fejük fájni kezd, ingerültek, zavartak lesznek és a beszédük összefolyik.

Az alacsony vércukorszint azonnali közbeavatkozást igényel, mert súlyosbodása esetén a beteg hamar eszméletét vesztheti, akár rángógörcs is kialakulhat. Ilyen esetekben már sürgősségi ellátásra van szükség. Szerencsére maga a kezelés, a gyors segítség nem egy lehetetlen feladat.

Hogy kezelhető az alacsony vércukorszint?

Fent említettük, hogy szerencsére az alacsony vércukorszint gyors ellátása könnyen megoldható, legalábbis, ha felismerjük a tüneteket és tudjuk, mi a teendő. Magától viszont az alacsony vércukorszint nem javul, hiába ülünk le pihenni, az nem fog segíteni. Ha hipoglikémiát észlel, mérje meg a vércukorszintet, ha van erre lehetősége, és szerezzen bizonyosságot. Aki már sokszor mérte, és van otthon mérője, tudja, hogy pár pillanat alatt elvégezhető. Általánosan szólva az alacsony vércukorszintet 3,9 mmol/l alatti értékekre értjük, de ez lehet az a határértéket el nem érő vércukorszint is, amit a szakorvos állapított meg, hiszen az az Ön szervezetére jellemző érték. Ha tehát ennél alacsonyabbat mér, azonnal egyen vagy igyon valamit! 

Lehetőleg ez legyen valami olyan gyorsan felszívódó cukor, mint a nem diétás gyümölcslevek, a kóla (szintén nem diétás), tej, vagy akár három gyógyszertárban kapható glükóztabletta is. Nem kell túlzásba esni, mert az se jó, ha ijedtében annyit fogyaszt, hogy magas vércukrot okoz. Várjon 15 percet, figyelje a tüneteket és mérje meg ismét. Ha a vércukorszint alacsony maradt vagy a tünetek nem javultak, csak akkor fogyasszon ismét valamit. Mindig jegyezze fel az értékeket, hogy később az orvosával minél hathatósabb kezelést tudjanak kidolgozni és elkerülhető legyen a továbbiakban az alacsony vércukorszint állapota. Ha ez sem segít, hívja orvosát, vagy a mentőszolgálatot, és kérjen segítséget hozzátartozóitól vagy a környezetében lévőktől.

alacsony-vercukorszint_pic2

Amennyiben egy cukorbeteg diétát tart és eközben lépett fel az alacsony vércukorszint állapota, semmiképpen se borítsa fel a diéta rendszerét. Az adott időben tartandó fogásokat tartsa meg, ahogy eddig, az imént elfogyasztottakkal ne akarja “kiváltani” azt az étkezést. Sőt, ha az alacsony vércukorszint és az azt ellátó fogyasztás több, mint egy órával a következő étkezés előtt történt, akkor érdemes valami kisebb fogást is eleszegetnie, hogy ne zuhanjon vissza a vércukorszintje. Amit az imént bevitt gyorssegítségként elvégre gyorsan szívódó cukor, tehát hamar hatott, de hamar el is múlik a hatása. Néhány szem sós keksz sajttal vagy egy kisebb szendvics pont megfelel, hogy lassabban oldódó tápanyagokkal szinten is tartsa a vércukrát.

Hogyan kerülhető el az alacsony vércukorszint?

A megfelelő mennyiségű és minőségű étkezés, pláne, ha meleg van, sportol, vagy a szervezetet más módon igénybe vevő tevékenységet végez, kulcsfontosságú. Étkezzen időben, ne hagyjon ki egy étkezést sem, vigyen rendszert az életébe akár alvásról, akár gyógyszerezésről van szó, ha pedig a tünetek hosszabb távon vissza-visszatérnek, konzultáljon orvossal!

You may also like